RSS

با اینکه پیش از این چند بار نسرین به مرخصی آمده بود اما هیچوقت فرصت نشده بود این…

17 Jul

‫با اینکه پیش از این چند بار نسرین به مرخصی آمده بود اما هیچوقت فرصت نشده بود این عکس را بببیند. این بار فرصتی دست داد تا آن را ببیند …
دیدن این عکس موجب شد تا ماجرای اعزام اش در آن روز و بالا بردن دست هایش را از اول تعریف کند که چه اتفاقاتی افتاد که تصمیم گرفت در تمام مدت دستانش را بالا بگیرد, با دستبند …

رضا خندان
۲۱ تیر ۱۳۹۲

این هم یادداشت مسیح علی نژاد و زاویه نگاه او :

هراس از بوسیدنِ یار
عکسی که نگذاشتند تکرار شود

عکس بوسه نسرین ستوده بر رخ همسرش را یادتان هست؟ با دستهایی که زنجیر بسته حلقه بر گردنِ یار شد و دست به دست گشت تا موجِ امید و احترام در شبکه های اجتماعی برانگیخت. حالا این بار کسانی که نفرت پراکنی و عکس انداختن از صحنه های اعدام را بیشتر از عشق و تصویر سازی از روابط ساده انسانی دوست دارند، نه تنها نگذاشتند تا عکسی از صحنه خداحافظی نسرین ستوده و اعضای خانواده اش ثبت شود، بلکه هراس آلوده به دوربین حمله بردند.
برای همین دوباره آن عکسِ ساده ی ساده اما تاریخیِ نسرین ستوده و رضا خندان را با توضیحی که همسرش روایت کرده به اشتراک می گذارم:

روزی که نسرین را با دستبند به محل دادگاه انتظامی وکلا آوردند مامور زنی که او را همراهی می کرد شاکی بود که چرا سعی کردید از او عکس بگیرید. او به یکی از قضات دادگاه می گفت که ما طبق قانون عمل می کنیم و قانون و مقررات زندان می گوید که زندانی همه جا باید با دستبند اعزام شود. به او گفتم:
"اگر کارتان قانونی است پس چرا این همه وحشت دارید و تهدید می کنید افرادی را که به طور "قانونی", از کار "قانونی" شما می خواهند عکس بگیرند. خیلی هم باید از این کار خوشحال باشید که در حین رفتار قانونی, از شما عکس گرفته می شود نه هنگام تخلف. کاری که در تمام دنیا رایج است".
چند روز پیش که نسرین به زندان برمی گشت طبق روال همیشگی دوستانی سعی داشتند از لحظه ی خداحافظی با اوعکس بگیرند. سعی شان بر این بود که آجرها و دیوارهای زندان در عکس دیده نشوند چرا که تابلو "عکسبرداری ممنوع" روی دیوار زندان نصب شده است. با وجود این مامورین زندان هم مطابق معمول هجوم آوردند و سعی کردند دوربین عکاسی یکی از آنان را که اتفاقا از قبل هماهنگ هم کرده بود ضبط کنند. این موضوع تنش زیادی در آن ساعات حساس خداحافظی ایجاد کرد و کلی مامور اطراف ما را احاطه کردند.
معلوم نیست با وجود نقشه های دقیق و به روزی که در گوگل و خیلی از سایتهای اینترنتی قابل مشاهده است و هر کسی با کمترین امکانات می تواند نه تنها بیرون که داخل محوطه ی زندان و خیلی از مراکز مهم را از هر جای دنیا مشاهده کند چه اصراری است برای جلوگیری از عکاسی از آجرهای آنجا. هیچکدام از همراهان ما از دیوار زندان عکس نمی گرفتند و حساسیت آنان را در نظر داشتند. با وجود این به محض مشاهده ی دوربین به طرف آن حمله ور می شوند. وحشتی که چند سال پیش به کشته شدن بانوی خبرنگاری منجر شد. زهرا کاظمی خبرنگار عکاسی بود که چند سال پیش به همین دلیل ساده یعنی گرفتن عکس از خانواده ها در مقابل همین زندان, بازداشت و مثل آب خوردن کشته شد.
عکاسی و ثبت لحظه های زندگی و حوادث شخصی حق هر شهروندی است و هیچ مقامی به بهانه ی نزدیکی زندان به محل عکسبرداری, حق جلوگیری از آن را ندارد —‬

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 17, 2013 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: