RSS

مسلما در چند روز گذشته استوس‌های روزنامه نگاران و فعاعلان مدنی را خواندید که روی…

29 Sep

‫مسلما در چند روز گذشته استوس‌های روزنامه نگاران و فعاعلان مدنی را خواندید که رویه مجلس را با یکسری استدلال‌های سست توجیه کردند . اگر موضوع رو دنبال می کنید حتما این مطلب شادی صدر را برای شفاف شدن این فاجعه بخوانید:

"در چند روز گذشته، نه فقط از طرف نمایندگان مجلس که از سوی برخی از دوستان این موضوع مطرح شده که مطرح شده که تا پیش از این مصوبه، ازدواج با فرزندخوانده کاملا آزاد بوده و حالا مجلسیان در جهت حمایت از کودک آمده اند آن را مشروط به اجازه دادگاه کرده اند و مدافعان حقوق زنان و کودکان بی‌دلیل جوگیر شده اند و تازه وضعیت الان بهتر از سابق شده است! فکر می کنم لازم است پاسخ خودم را به اینکه چرا این مصوبه را "قانونی شدن تجاوز به کودک" می دانم بگویم.
قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷، وقتی فهرست کسانی را که ازدواج با آنها ممنوع است بر می شمارد، فرزندخوانده در بین آنها نیست. بنابراین، از نظرگاه حقوقی خالص، امکان ازدواج با فرزندخوانده متصور است. اما در همان علم حقوق و اتفاقا در مقدمه علم حقوق که دانشجویان ترم اول همه می خوانند، مبحثی وجود دارد به عنوان "قوانین متروک"؛ یعنی قوانینی که اگر چه در کتابهای قانون وجود دارند اما جامعه هیچگاه آنها را اجرا نمی کند و به مرور، به دست فراموشی سپرده می شوند. در مورد ازدواج با فرزندخوانده نیز به نظر من تا پیش از مصوبه مجلس چنین وضعیتی وجود داشته است. من در تمام سی و پنج سالی که در ایران زندگی کردم و تمام سالهای وکالتم حتی به یک مورد از اینگونه ازدواج‌ها برنخوردم. خانواده‌های مذهبی، وقتی کودکی را به فرزندخواندگی می پذیرفتند، برای اینکه مشکل محرم و نامحرم درون خانواده را حل کنند، با یکی از اعضای خانواده، صیغه‌ای خوانده می شد که عوام به آن "صیغه محرمیت" یا حتی گاهی اوقات صیغه پدری‌فرزندی می گفتند. فقط حقوق خوانده‌ها و فقه دان‌ها می دانستند که صیغه محرمیت در شرع اسلام وجود ندارد و آنچه خوانده شده، از نظر ماهیت، صیغه نکاح است. نه کاغذی رد و بدل می شد، نه در دفتر ثبت ازدواج و شناسنامه طرفین ثبت می شد و نه "ازدواج" به معنای ازدواج، مد نظر آن والدین مذهبی بود. بنابراین، رابطه آن پدر با فرزند، رابطه پدر و فرزندی می ماند تا آخر. اگر مجلس و شورای نگهبان هم دست به ترکیب این موضوع نمی زدند، جامعه به آسانی و بنا به عرف هر خانواده ای، می توانست این سنت را ادامه دهد بی‌آن که نگرانی برای تجاوز به دخترخوانده بیش از تجاوز به دختر واقعی باشد (آزار جنسی کودکان در خانواده، در ایران مثل تمام جاهای دیگر دنیا، وجود دارد و قابل انکار نیست).
اما چرا من مصوبه مجلس را تغییر این وضعیت به شکلی بسیار منفی می دانم؟ برای اینکه: مجلس در تبعیت تمام عیار از شورای نگهبان، قانونی را که متروکه بوده و خود جامعه عملا آن را مسکوت گذاشته بوده، زنده کرده است و با این کار، به جامعه این پیام را داده که ازدواج با فرزند خوانده، اشکالی ندارد. فرقی که با قبل از قانون و رویه خانواده‌های مذهبی دارد، تفاوت بین دو مفهوم است: مفهوم "صیغه محرمیت" که چند جمله عربی بوده که پیشنماز مسجد محله می خوانده و خیال همه راحت می شده بابت رو گرفتن و حجاب داشتن و بعد هم فراموش می شده و همه می رفتند دنبال زندگی شان، با مفهوم "ازدواج"، یعنی اینکه بروی بگویی دخترخوانده‌ام که شش ماهش بوده از پرورشگاه آورده امش الان ۱۳ ساله شده و می خواهم با او ازدواج کنم. و حتما دلایلی هم می توانی بیاوری که دادگاه را قانع کنی مثلا اینکه اگر این کار را نکنم یا باید به گناه بیفتم و یا اینکه دوباره برش گردانم پرورشگاه و…و بعد هم که اجازه دادگاه را گرفتی بروی و عقد را در دفترخانه ثبت کنی و بعد هم در شناسنامه بچه. شناسنامه‌ای که قبلش به داغ ننگ فرزندخواندگی مزین شده، حالا مهر مزدوج بودن هم می خورد. در واقع اگر قبول داشته باشیم که قانون، فرهنگ سازی می کند، مهمترین خطر این قانون، عادی کردن ازدواج با دخترخوانده و در کل، ازدواج با دختربچه‌ها در فرهنگ ایرانی است.
نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که در مصوبه اولیه مجلس، آمده بود ازدواج با فرزندخوانده ممنوع است اما اگر کسی اصرار داشته باشد با فرزندخوانده‌اش ازدواج کند، اول حضانت بچه از او گرفته می شود و بعد که شخص دیگری به حضانت انتخاب شد، این آدم قبلی می تواند برود و مراحل ازدواج را طی کند. در واقع نمایندگان حداقل تشخیص داده بودند که یک نفر نمی تواند هم پدر یک بچه باشد و هم شوهرش. اما با کوتاه آمدن مجلس دربرابر شورای نگهبان، حتی این حداقل هم حذف شده است. در حالی که مجلس می توانست بر نظر خودش اصرار کند و مصوبه را همانطور که بود تصویب کند و در این حالت مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم نهایی را می گرفت. این کوتاه آمدن نشان می دهد که با اینکه نمایندگان، تشخیص عقلانی داده بودند که ازدواج با فرزندخوانده کار بد و مشمئز کننده‌ای است اما این بچه‌ها و سرنوشتشان در نهایت آنقدر برای نماینده‌های مجلس مهم نبوده که به خاطرش خاطر عزیز فقهای محترم شورای نگهبان را مکدر کنند و حرف آنها را زمین بیندازند"‬


‫"امکان ازدواج با فرزندخوانده، قانونی شدن تجاوز به کودکان است" – سپیده دم‬
sepidedam.com
‫لایحه جدید حمایت از کودکان بی سرپرست این امکان را فراهم آورده که در صورت صلاحدید دادگاه، پدرخوانده بتواند با فرزندخوانده خود ازدواج کند.‬

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 29, 2013 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: