RSS

“Gholamreza Khosravi Savadjani was executed on a charge for which the substanti…

04 Jun

“Gholamreza Khosravi Savadjani was executed on a charge for which the substantiating evidence was never produced. He was regrettably executed for his political views” said Karim Lahidji, FIDH President . “We condemn the unfairness of his trial, which was held in complete disregard for Iranian criminal law, and Iran’s obligations under the International Covenant on Civil and Political Rights”.

عبدالکریم لاهیجی: «غلامرضا خسروی سوادجانی به اتهامی اعدام شد که مدرک اثبات آن هرگز ارایه نشد!


Timeline Photos
عبدالکریم لاهیجی: «غلامرضا خسروی سوادجانی به اتهامی اعدام شد که مدرک اثبات آن هرگز ارایه نشد!

اما سخنگوی وزارت خارجه دولت " تدبیر و امید " قاطعانه از اعدام غلامرضا خسروی توسط قوه قضاییه دفاع کرد و آمریکا را به نقض حقوق بشر متهم کرده و گفت: "این فرد به جهت عضویت در گروه‌های تروریستی و مشارکت دراقدام ترورسیتی و کشتن افراد بیگناه مجازات شده است"

لازم به ذكر است اسفند ماه گذشته محمد جواد ظريف در دیدار با نمایندگان پارلمان اتریش از سابقه حقوق بشری جمهوری اسلامی دفاع کرد و همچنین تاکید کرده بود که در ایران اعدام سیاسی "وجود ندارد"!

—————–

اشک های مادر غلامرضا خسروی در خیابان ۱۵ خرداد، مقابل بی داد سرای انقلاب پس از اعدام فرزندش
http://goo.gl/bjPNj8

—————–
فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان عضو آن، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی را در زندان رجایی شهر در روز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ به شدت محکوم کردند.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت: «غلامرضا خسروی سوادجانی به اتهامی اعدام شد که مدرک اثبات آن هرگز ارایه نشد. متاسفانه او به خاطر نظریات سیاسی خود اعدام شد. ما محاکمه ناعادلانه او را که با بی‌اعتنایی کامل به قانون کیفری ایران و تعهدات ایران بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی انجام شد محکوم می کنیم.»

آقای خسروی سوادجانی در سال ۱۳۸۷ در رفسنجان، استان کرمان، دستگیر و به اتهام مربوط به کمک مالی و اطلاعاتی به سازمان مجاهدین خلق ایران ـ گروه غیرقانونی مستقر در عراق ـ محاکمه و به شش سال زندان محکوم شد. او پیش از آن در سال‌های ۱۳۶۵ ـ ۱۳۶۰ پنج سال را به اتهام مربوط به هواداری از همان سازمان در زندان گذرانده بود.

خسروی سوادجانی در حین گذراندن حکم شش سال زندان، با اتهام تازه محاربه با خدا روبرو شد که مجازات آن می تواند اعدام باشد. در محاکمه او به این اتهام در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی در آبان سال ۱۳۸۸، دادگاه از خود رد صلاحیت کرد، زیرا او به همین اتهام در سال ۱۳۸۷ محاکمه و محکوم شده بود. با وجود این، دیوان عالی کشور رد صلاحیت را نپذیرفت و پرونده را برای محاکمه به همان شعبه بازگرداند. دادگاه برای او حکم اعدام صادر کرد، ولی دیوان عالی این حکم را نقض کرد. او در سال ۱۳۸۹ دوباره به اعدام محکوم شد و این بار دیوان عالی کشور این حکم را در فروردین ۱۳۹۱ تایید کرد.

غلامرضا خسروی سوادجانی در روز ۷ خرداد از بند ۳۵۰ زندان اوین به بند قرنطینه زندان رجایی شهر در نزدیکی کرج و سپس به سلول انفرادی منتقل شد. لازم به توجه است که در پی حمله ماموران زندان اوین و نیروهای امنیتی دیگر به بند ۳۵۰ اوین در اواخر فروردین ماه که بسیاری از زندانیان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، خسروی سوادجانی نیز در حدود دو هفته به سلول انفرادی افتاد.

قوانین ایران و حقوق بین المللی مقرر می دارند که زندانی را نمی توان دو بار بر اساس همان مدرک محاکمه کرد. فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر یادآوری می کند که حتا قانون پر ایراد مجازات اسلامی که در خرداد ۱۳۹۲ به اجرا در آمد با کمی تغییر در مقررات مربوط به محاربه تعریف آن را فقط شامل کسانی می داند که دست به اسلحه برده اند. عبدالکریم لاهیجی افزود: «مسئولان قوه قضاییه هرگز ادعا نکرده اند که آقای خسروی سوادجانی از اسلحه استفاده کرده است. بنابراین، تنها می توان نتیجه گیری کرد که آقای خسروی سوادجانی قربانی محاکمه به شدت ناعادلانه زیر نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی شده است.»

فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر اعلام می کند که از آغاز سال ۲۰۱۴ در مجموع بیش از ۳۰۰ اعدام مورد تایید رسمی و نیز مخفی در ایران انجام شده است. این فدراسیون مخالفت قاطع خود را با مجازات اعدام برای تمام جرایم و در تمام شرایط تکرار می کند چون آن را رفتاری غیرانسانی و نقض حق انکارناپذیر زندگی می داند.

روز دوشنبه این هفته، جن پاکسی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اعدام غلامرضا خسروی به اتهام "محاربه با خدا"، گفت: "ایالات متحده نسبت به کثرت اجرای احکام اعدام در ایران که در پی محاکماتی با نقض فاحش رویه‌های قابل قبول قضایی صادر می‌شود به‌ شدت نگران است."
خانم پاکسی گفت: "در حالیکه ما به آزمون روش‌های دیپلماتیک برای حل و فصل مساله هسته‌ای ایران ادامه می‌دهیم، همچنان از آزادی‌های اساسی و حقوق تمامی ایرانیان حمایت می‌کنیم."
به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، "یکی از معیارهای کلیدی برای بازگشت ایران به جامعه جهانی" رعایت حقوق بشر در این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه دولت روحانی در پاسخ به انتقاد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی و کثرت اعدام در ایران متقابلا ایالات متحده را به نقض حقوق بشر متهم کرده است و گفت:

وزارت خارجه آمریکا "با استناد به نام فردی در باره موضوع اعدام در ایران موضعگیری کرده که این فرد به جهت عضویت در گروه‌های تروریستی و مشارکت دراقدام ترورسیتی و کشتن افراد بیگناه مجازات شده است،
در حالیکه مردم کشورهای مختلف صرفا با ادعای مبارزه باتروریسیم توسط هواپیماهای بدون سرنشین قتل عام می‌شوند و تعداد انسان‌هایی که به دست تروریست‌ها جان خود را از دست می‌دهند رو به فزونی گذاشته است."

او در ادامه گفت: "عدم روشنگری در مورد جنایت‌های ضد حقوق بشری در زندان‌های ابوغریب و بگرام، اعمال تحریم‌های ضد حقوق بشری علیه دیگران و شعله‌ور کردن آتش جنگ در سال‌های گذشته همه مواردی است که جایی برای اظهار نظر آمریکا در مورد وضع حقوق بشر در سایر کشورها باقی نمی‌گذارد."

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on June 4, 2014 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: