RSS

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار ‌آزادی فوری و بی‌قید و شرط غنچه…

11 Sep

‫سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار ‌آزادی فوری و بی‌قید و شرط غنچه قوامی شد. این سازمان در بیانیه‌اش نوشته است که غنچه قوامی در حرکتی مسالمت‌آمیز و برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان بازداشت شده است.‬


Timeline Photos
سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی غنچه قوامی شد

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار ‌آزادی فوری و بی‌قید و شرط غنچه قوامی شد. این سازمان در بیانیه‌اش نوشته است که غنچه قوامی در حرکتی مسالمت‌آمیز و برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان بازداشت شده است.

متن زیر از صفحه فیس بوک یکی از فعالانی که همراه غنچه به استادیوم رفته بود برداشته شده.

این روزها که تیم والیبال ایران به یکی از قدرتهای والیبال در جهان تبدیل شده ؛ زنان ایرانی برای حقِ مسلمی که باید داشته باشند در انفرادی و بازداشت به سر می برند و برای تماشای والیبال در زندانها بازجویی میشوند. غنچه یکی از ما که با ما بود در آن روز ، دوماه است که در بازداشت به سر میبرد برای بدیهی ترین حقِ خود ..
غمگینم به اندازه ی تمامِ وسعت نابرابری زنان در این کشور ..

دو روز قبل از مسابقه والیبال ایران و ایتالیا، مادر غنچه قوامی نگران تلاش دخترش در راه حق ورود زنها به استادیوم بود و میخواست مانع رفتنش شود. غنچه روزنامه ای را که "وعده دروغین روحانی" در آن‌ درج شده بود را خرید و به عنوان سند حقانیت و قانونی بودن کارش به مادرش نشان داد: «روحانی میخواهد حمایت کند و مشاورش در امور زنان و خانواده، خانم شهین‌دخت مولاوردی ، محکم پشت ما ایستاده.» حالا بیش از دو ماه است که او را در حبس نگهش داشته‌اند، در اوین و بیشتر آن را هم در انفرادی. مولاوردی مسؤولیت نپذیرفته و توصیه موکّد به سکوت رسانه‌ای کرده، خانواده اش هر تلاشی کرده‌اند به در بسته خورده، و مسؤولان دیگر هم به سکوت توصیه کرده‌اند تا انشالله درست شود. به حرفشان گوش دادند و درست نشد.

روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ سپتامبر/۱۹ شهریور) سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار ‌آزادی فوری و بی‌قید و شرط غنچه قوامی شد. این سازمان در بیانیه‌اش نوشته است که غنچه قوامی در حرکتی مسالمت‌آمیز و برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان بازداشت شده است. به گفته این سازمان غنچه قوامی هنوز رسما تفهیم اتهام نشده، اما وی را برای بررسی اتهام "تبلیغ علیه نظام" در بازداشت نگه داشته‌اند.

غنچه قوامی روز ۳۰ خرداد برای تماشای مسابقه والیبال تیم ایران مقابل ایتالیا به استادیوم آزادی رفته بود. او در این روز همرا‌ه با شمار دیگری از زنان که آن‌ها نیز می‌خواستند برای تماشای این مسابقه وارد استادیوم شوند، بازداشت و سپس با دادن تعهد آزاد شد.
اما روز نهم تیرماه، زمانی که برای گرفتن وسایل شخصی‌اش به بازداشتگاه مراجعه کرد، مجددا بازداشت شد و اکنون بیش از ۷۰ روز است که در زندان اوین به سر می‌برد و هر ماه بازداشت موقتش تمدید می شود. به گفته خانواده غنچه قوامی او ۴۱ روز از این مدت را در سلول انفرادی به سر برده است.
غنچه قوامی، دختر ۲۵ ساله ایرانی – انگلیسی است و در دانشگاه سواز لندن رشته حقوق خوانده است. او اسفند ماه سال ۱۳۹۲ پس از پایان تحصیلاتش به ایران بازگشت. وکیل او، محمود علیزاده طباطبایی، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که به وی اجازه ملاقات و یا هیچگونه تماسی با موکلش را نداده‌اند. وی گفته: «چون ایشان هنوز در مرحله بازجویی است و کیفرخواست صادر نشده دقیقا نمی دانم اتهامش چیست». محمود علیزاده با این حال ابراز امیدواری کرده که موکلش به زودی آزاد شود.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 11, 2014 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: