RSS

JAILed FOR women’s right to watch sports Ghoncheh Ghavami, a 25-year-old Irania…

11 Sep

JAILed FOR women’s right to watch sports

Ghoncheh Ghavami, a 25-year-old Iranian-British national, has been held in Tehran’s Evin Prison since 30 June, largely in solitary confinement without access to her lawyer. She is a prisoner of conscience, arrested solely for taking part in a peaceful protest against the ban on women attending Volleyball World League matches in Tehran’s Azadi Stadium.

Ghoncheh Ghavami, an Iranian-British national, was arrested on 30 June 2014 when she went to Tehran’s Vozara Detention Center to collect her mobile phone, which had been taken from her earlier on 20 June when she was arrested at a protest against the ban on women being present in sport stadiums and detained in Vozara Detention Centre for several hours. On 30 June, plainclothes agents went with her to her house to confiscate her laptop and books and then took her to Section 2A of Evin Prison, where she was kept in solitary confinement, without access to her family or lawyer for 41 days. She was subsequently transferred to a cell shared with another inmate. Ghoncheh Ghavami has said that during her prolonged solitary confinement, the interrogators put her under psychological pressure, threatening to move her to Gharchak Prison in the county of Varamin, Tehran Province, where prisoners convicted of serious criminal offences are held in dismal conditions, and telling her that she “would not walk out of prison alive”.


Timeline Photos
مادرغنچه قوامی خطاب به بازیکنان تیم ملی والیبال: پهلوانى كنيد و دخترم را به آغوشم برگردانيد

به گزارش ندای سبز آزادی مادرغنچه قوامی، دختر ۲۵ ساله ایرانی_بریتانیایی که از اوایل تیرماه در زندان اوین به سر می برد، درصفحه فیس بوک خود نوشت:
دختر نازم امروز ٧٥روزه كه جات كناره من و بابا تو خونه خاليه .

دوباره بلند قامتان تيم مورد علاقه ات افتخار افريدند.نميدونى چقدر دلم ميخواست كنارم بودى با خنده ها و تشويقات به من جان تازه اى مى دادى كاش اين بچه هاى با غيرت ميفهميدند تو براى ديدن بازيهاشون چه بهاى سنگينى پرداختى به قيمت تنهايى دلشكستگى و بغضى كه نميتونه فرياد بزنه چرا؟ عزيز دلم كاش از پشت ديوارهاى بلند سنگى زندان صدات رو ميشنيدند و به ياريت مى امدند . مى دانم حالا انها هم مى دانند مادرى غمگين با چشمانى اشكبار نظاره گر موفقيتهاى پى در پى انهاست. اى قهرمانان پهلوانى كنيد و يكصدا و همقدم دخترم را به اغوشم برگردانيد.

لازم به ذكر است سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار ‌آزادی فوری و بی‌قید و شرط غنچه قوامی شد. این سازمان در بیانیه‌اش نوشته است که غنچه قوامی در حرکتی مسالمت‌آمیز و برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان بازداشت شده است.

گفتنی است: دو روز قبل از مسابقه والیبال ایران و ایتالیا، مادر غنچه قوامی نگران تلاش دخترش در راه حق ورود زنها به استادیوم بود و میخواست مانع رفتنش شود. غنچه روزنامه ای را که "وعده دروغین روحانی" در آن‌ درج شده بود را خرید و به عنوان سند حقانیت و قانونی بودن کارش به مادرش نشان داد: «روحانی میخواهد حمایت کند و مشاورش در امور زنان و خانواده، خانم شهین‌دخت مولاوردی ، محکم پشت ما ایستاده.» حالا بیش از دو ماه است که او را در حبس نگهش داشته‌اند، در اوین و بیشتر آن را هم در انفرادی. مولاوردی مسؤولیت نپذیرفته و توصیه موکّد به سکوت رسانه‌ای کرده، خانواده اش هر تلاشی کرده‌اند به در بسته خورده، و مسؤولان دیگر هم به سکوت توصیه کرده‌اند تا داد: «انشالله» درست شود. به حرفشان گوش دادند و درست نشد!

غنچه قوامی،۳۰ خرداد ماه سال جاری برای تماشای بازی والیبال ایران و ایتالیا به مقابل ورزشگاه آزادی تهران رفته بود اما به همراه شماری دیگر از زنان و دختران بازداشت و سپس آزاد شد.

اما وقتی روز نهم تیر برای دریافت وسایل ضبط شده اش به بازداشتگاه وزرا رفت، بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین است.

<<< ما گردانندگان سايت سپيده دم پيشنهاد ميكنيم بيايم هر بار پس از پيروزی تيم ملی واليبال، از مردان و زنانی چون غنچه قوامی كه به خاطر درخواست مسالمت آميز و به حق "حضور زنان در سالن مسابقات والیبال" دستگير شدند، ياد كنيم و به همراه اخبار ورزشی تصاوير افراد دستگير شده را نيز به اشتراك بگذاريم. >>>

تیم ایران دومین بازی خود از دور دوم مسابقات والیبال قهرمانی جهان را نیز با پیروزی پشت سر گذاشت.

والیبالیست‌های ایرانی در دیداری که دقایقی قبل به پایان رسید، تیم آرژانتین را در سه ست‌ پیاپی و با نتایج ۱۵-۲۵، ۲۳-۲۵، و ۱۶-۲۵ شکست دادند تا با ۱۱ امتیاز موقتا به رده‌ی نخست گروه "ای" (E) این رقابت‌ها صعود کنند.

در دیگر دیدارهای این گروه که امشب برگزار می‌شود، بازی پایاپای صربستان و امریکا در ست سوم با نتیجه‌ی ۱-۲ به سود امریکا ادامه دارد. و از ساعت ۱۱ شب تهران نیز لهستان با ایتالیا و فرانسه با استرالیا به مصاف هم می‌روند.

تیم ایران که شب گذشته نیز استرالیا را شکست داده بود، پس از یک روز استراحت، روز شنبه به دیدار لهستان، میزبان رقابت‌ها می‌رود.

گفتنی است بازیکنان تیم ایران، در مراسم آغاز مسابقه پیراهن‌هایی را منقش به تصویر حسین معدنی، مربی سابق خود که حدود چهل روز قبل درگذشت در دست داشتند و بدین شکل به او ادای احترام کردند.

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 11, 2014 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: