RSS

This is the question which shall be asked from Rohani , an Iranian man has asked…

20 Sep

This is the question which shall be asked from Rohani , an Iranian man has asked you Mr president: I and millions of people like me have never had chance and have never been asked to participate in legislation of the constitution law of I.R.Iran . hereby we reserve our right as humankind and citizenships of IRAN to attend in a democratic referendum , to legitimate the constitution law of our country. ARE YOU GOING TO RESPECT THE RIGHT OF ALL THOSE WHO ARE UNDER 53 AND ARE LIVING INSIDE AND OUTSIDE OF IRAN AND HAVE NEVER BEEN CONSIDERED AS HUMAN KIND TO PARTICIPATE IN THEIR FUTURE?

Reza Asadipour


Timeline Photos
مجید محمدی جامعه شناس سر شناس مقیم آمریکا، ۲۰ سوال را که خبر نگاران غربی باید از ظریف و روحانی بپرسند مطرح کرده است. به نظر شما کدام سوال ها ازمیان این ۲۰ سوال در اولویت هستند و به نظر شما چه پرسش‌های دیگری میبایست خبرنگاران غربی بپرسند که در میان سوال هایی که آقای مجید محمدی طرح کرده دیده نمی‌شود.

بیست سوال که خبرنگاران غربی باید از ظریف و روحانی بپرسند
در هوشمندی و حرفه‌ای بودن رسانه‌های غربی اغراق شده است

۲۶/شهريور/۱۳۹۳ مجید محمدی

وقتی احمدی‌نژاد به نیویورک می‌آمد، گروه‌هایی سوالاتی را که باید از احمدی‌نژاد پرسیده شود مطرح می‌کردند اما در یک سال گذشته در مورد روحانی و دولتش سکوت کرده‌اند؛ گویی اتفاق خاصی در جمهوری اسلامی افتاده است.

در رسانه‌های دولتی و شبه دولتی جمهوری اسلامی در باب قدرت رسانه‌های غربی بسیار اغراق شده است. قائلان به نظریه‌ی توطئه در این اغراق‌ها خبرویت دارند. اما هنگامی که مخاطبان از نزدیک کار این رسانه‌ها دنبال کنند متوجه مشکلات عدیده در کار آنها از حیث گزارش، خبر رسانی، مصاحبه و دیگر وجوه کار رسانه‌ای می‌شوند. مقام‌های جمهو ری اسلامی هر سال چندین بار با این رسانه‌ها روبرو می‌شوند اما میزبانان آنها نمی‌دانند چه سوالاتی را از آنها بپرسند، با از زیر پاسخ در رفتن آنها چه کنند، به انتقادات آنها از رسانه‌های غربی چگونه پاسخ دهند، و چگونه در عین احترام انها را مورد انتقاد قرار دهند.

مهم ترین وجه این داستان پرسش‌هاست. برای سفر روحانی و ظریف به ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۱۴ سوالاتی را طرح می‌کنم که فکر می‌کنم پاسخ یا عدم پاسخ مقامات دولت روحانی به انها برای مخاطب غربی و غیر غربی اطلاعاتی را در بر خواهد داشت.

۱. علی خامنه ای معتقد است که غربی‌ها قومی وحشی‌اند (بدون تمایز گذاری). آیا شما که از ایشان پیروی می‌کنید و اقوال ایشان را سدید می‌دانید هم چنین باوری دارید؟

۲. علی خامنه‌ای به جای تمرکز بر رفع تحریم‌ها به اقتصاد مقاومتی برای بی تاثیر کردن تحریم‌ها باور دارد. شما در این زمینه چه فکر می‌کنید؟ چرا تمرکز دولت بر اقتصاد مقاومتی نیست؟ آیا اصولا چنین چیزی ممکن است؟

۳. از نظر شما اگر مشخص شود که وزیر خارجه یا رئیس دولت دروغ گفته است او چه وظیفه‌ای در برابر مردم دارد؟

۴. آیا شما به ضرورتی یا مصلحتی به مردم دروغ گفته‌اید؟

۵. (خطاب به ظریف) آیا در انکار هولوکاست توسط رهبر جمهوری اسلامی در مصاحبه با رسانه‌های امریکایی به مردم دنیا دروغ نگفتید؟ با توجه به این که وی در سخنانی در دانشگاه علوم دریایی نوشهر گفته بود: «امروز در بسیاری از کشورهای غربی کسی جرأت ندارد که واقعه‌ی مجهول الحال هولوکاست را زیر سؤال ببرد.» (۲۷ شهریور ۱۳۹۱) علاوه بر آن خامنه‌ای در روز اول سال ۱۳۹۳ باز به انکار هولوکاست (بدون آوردن لفظ افسانه) پرداخت: «شما ببینید در کشورهای اروپایی کسی جرئت نمی کند راجع به هولوکاست حرف بزند که معلوم نیست اصل این قضیّه واقعیّت دارد یا ندارد.»

۶. مهم ترین انتقاد شما به باورها و رفتارهای داعش چیست؟ آیا شما کشتن زندانیان، سنگسار زنان و قطع دست افراد را مجاز می‌دانید؟ به طور کلی به نظر شما اسلام‌گرایی شیعه و سنی چه تفاوتی با هم دارند؟

۷. اعمالی که داعش انجام می‌دهد مثل جدایی جنسیتی یا اجرای احکام شریعت چه تفاوتی با رفتارهای جمهوری اسلامی دارند؟

۸. آیا نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و عراق در جنگ با مخالفان اسد و داعش کشته شده‌اند یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است چند نفر؟

۹. آیا سیاست خارجی جمهوری اسلامی در عراق و سوریه و لبنان و یمن و بحرین را سردار سلیمانی هدایت می‌کند یا محمد جواد ظریف وزیر خارجه؟

۱۰. (خطاب به روحانی) چرا مردم در ثبت نام یارانه‌ها به توصیه‌های دولت گوش نکرده و حدود ۹۷ درصد ثبت نام کردند در حالی که پیش بینی دولت چیز دیگری بود؟

۱۱. (خطاب به روحانی) چرا به اتهام مصباح یزدی در مورد دست پروده‌ی انگلیس بودن پاسخی ندادید؟ می‌خواهید پاسخ بدهید؟ چرا این اتهامات را به شما زدند؟

۱۲. (خطاب به ظریف) در حوزه‌ی تصمیم گیری در مذاکرات هسته‌ای مستقیما با خود رهبر جمهوری اسلامی مشورت می‌کنید یا مشاوران وی؟ رئیس دولت بیشتر طرف مشورت شماست یا رهبر؟

۱۳. آیا سخن محمد حسن رحیمیان و محسن رضایی و رفسنجانی که موشک‌های پرتاب شده توسط حماس ایرانی بوده‌اند را تایید می‌کنید؟

۱۴. (خطاب به ظریف) آیا هنوز هم معتقدید که جمهوری اسلامی در هیچ کشور منطقه مداخله‌ی نظامی ندارد؟

۱۵. (خطاب به روحانی) مرکز آمار ایران اعلام کرده که از مجموع ۲/۹ میلیون کارجو در پایان سال گذشته تاکنون ۵۴۲ هزارنفر کاسته شده است. (مهر ۱۵ دی ۱۳۹۲) از پاییز سال گذشته تا کنون چه اتفاقی در کشور افتاده که ایجاد اشتغال ۷/۵ تا ۳۵ برابری (بنا به آمارهای متفاوت ایجاد شغل در دوران احمدی‌نژاد) به ۵۰۰ هزار رسیده است. آیا اقتصادی با رشد منفی که شما بارها آن را تکرار کرده‌اید می‌توانسته این میزان شغل ایجاد کند؟

۱۶. (خطاب به روحانی) شما گفته اید که برنامه‌ی هسته‌ای را برای ساختن واکسن می‌خواهید. می‌شود بفرمایید در ساخت کدام واکسن اورانیم غنی شده یا پلوتونیم به کار می‌رود؟

۱۷. (خطاب به روحانی) وزیر اطلاعات موجود تصمیماتش را با شما هماهنگ می‌کند یا رهبر جمهوری اسلامی؟

۱۸. (خطاب به روحانی) شما گفته‌اید: «دولت خود را متعهد به پیگیری رهنمودهای رهبر انقلاب می‌داند.» آیا در حوزه‌ی خانه نشین کردن زنان و محروم کردن زنان از مشاغل اجرایی هم این موضوع صادق است؟

۱۹. (خطاب به ظریف) موانع بهبود روابط با عربستان سعودی چیست؟

۲۰. (خطاب به ظریف) سرانجام تعیین نماینده‌ی جمهوری اسلامی در سازمان ملل چه خواهد شد؟ کسی تعیین شده است؟ موانع تعیین نفر بعدی چیست؟

در دوره‌ای که احمدی‌نژاد هر ساله در ماه سپتامبر به نیویورک می‌آمد گروه‌هایی جنین سوالاتی را که باید از احمدی‌نژاد پرسیده شود مطرح می‌کردند اما در یک سال گذشته در مورد روحانی و دولتش سکوت کرده‌اند گویی اتفاق خاصی در جمهوری اسلامی افتاده است. درِ جمهوری اسلامی بر همان پاشنه می‌چرخد (نگاه کنید به گزارش حقوق بشری بان کی مون که حتی بسیار محافظه‌کارانه تهیه شده است) اما درِ برخی منتقدان ظاهرا از پاشنه بیرون آمده است.

منبع: خودنویس

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 20, 2014 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: